St Josephs Catholic Primary School

The Governing Body

The governing board is responsible for strategic leadership in school. Each individual governor is a member of a governing board, which is established in law as a corporate body.

St Joseph’s governing board is made up of foundation governors appointed by the Archbishop of Westminster, parent governors elected by parents, the head teacher, staff governors elected by staff and a local authority governor appointed by Barnet local authority. The governors work in close partnership with the head teacher to achieve excellence in outcomes for our pupils. Governors monitor progress through data produced by the school and reports from various people including the head teacher and commissioned work. The Governing Body meets twice a term to conduct its business. Aspects of the governing board’s strategic work is carried out by committees which meet throughout the year. St Joseph’s has four standing committees; Catholic Life & Pastoral Care, Resources, Premises Health & Safety and the Teaching, Learning & Achievement. In addition to this there are various ad hoc committees which meet throughout the year when the need arises.

The Governors are responsible for:

Ensuring The Catholic character and ethos of the school is maintained;

Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction;

Holding executive leaders to account for the educational performance of the organisation and its pupils, and the performance management of staff; and

Overseeing the financial performance of the organisation and making sure its money is well spent.


Governing Body – Code of Conduct

Academic Year 2017/18

Governor Attendance Table 2017/18

Governing Body Minutes 2017/18

 

Academic Year 2016/17

Governor Attendance Table 2016/17

Governing Body Minutes 2016/17


LOGIN

Foundation Governors

l-sturley

Mrs Lisa Sturley – Chair of Governors

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2020


r-gaskill

Mr Richard Gaskill  – Vice-chair of Governors

Resources Committee (chair)
Premises / Health & Safety Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2019


g-bass

Mr Graeme Bass

Premises / Health & Safety Committee (chair)
Catholic Life & Pastoral Care Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2020


 

fr-tony-convery-jul-16

Fr Tony Convery

Catholic and Pastoral Life Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2019


Melissa Ekwueme

Photo to follow

Resources Committee

Premises and H&S Committee

Attendance Governor

More information to follow

Term Expires: 31 August 2020


f-sidoli

Mr Fabio Sidoli

Resources Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2020


mrs-r-tracy-governor-mar-16

Mrs Rita Tracy

Teaching Learning and Achievement Committee

Catholic and Pastoral Life

CommitteeAdmissions

Committee (chair)

Click here for more informationTerm

Expires: 31 August 2019


1 x vacancy


Headteacher Governor

James Lane

Dr James Lane

Click here for more information

Resources Committee
Premises / Health & Safety Committee
Teaching Learning and Achievement Committee
Catholic Life and Pastoral Care Committee
Admissions Committee


Parent Governors
marilyn-amarteifio-2

Marilyn Amarteifio

Resources Committee
Premises / Health & Safety Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2020


 

 


Local Authority Governor

e-ambe

Mr Ernest Catholic and Pastoral Life Committee
Admissions Committee
British Values
Local Authority link

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2020


Staff Governor

mrs-annette-o-connor

Mrs Annette O’Connor

Teaching Learning and Achievement Committee

Click here for more information

Term Expires: 31 August 2018


Co-opted Governors

Ms Andrea Bilbow

More info to follow

Term Expires: 31 August 2021


1 x vacancy


BOARD OF GOVERNORS – REGISTER OF BUSINESS INTEREST 2017/18

Name of Governor Governor Type Appointing Body Office Term Registered
Interest
Mrs Marilyn Amarteifio Parent Governor The Governing Body  Dec 2016 – Aug 2020 –NIL–
Mr Ernest Ambe Local Authority Governor The Governing Body Nov 2016 – Aug 2020 –NIL–
Ms Sarah Ball Co-opted Governor The Governing Body Nov 2015 – Aug 2019 tbc
Mr Graeme Bass Foundation Governor Diocese of Westminster Oct 2016 – Aug 2020 –NIL–
Ms Andrea Bilbow Co-opted Governor The Governing Body Sep 2017 – Aug 2019 –NIL–
Fr Tony Convery Foundation Governor Diocese of Westminster Aug 2015 – Aug 2019 –NIL–
Mrs Melissa Ekwueme Foundation Governor Diocese of Westminster Jun 2017 – Aug 2021 –NIL–
Miss Zara Flitton Non Voting Observer –NIL–
Mr Richard Gaskill Parent Governor Elected by the parents  Dec 2015 – Aug 2019 –NIL–
Dr James Lane Executive Headteacher Governor –NIL–
Mrs Annette O’Connor Staff Governor Elected by the Staff Aug 2014 – Aug 2018 –NIL–
Mr Fabio Sidoli Foundation Governor Diocese of Westminster Oct 2016 – Aug 2020 –NIL–
Mrs Lisa Sturley Foundation Governor Diocese of Westminster Chair of Governor Oct 2016 – Aug 2020 –NIL–
Mrs Rita Tracy Foundation Governor Diocese of Westminster Aug 2015 – Aug 2019 tbc

 

Click here to download this table (PDF)